Dla Pacjenta
FAQ
frequently asked questions
Często Zadawane Pytania
Być może szczotkowanie jest przeprowadzane w sposób nieprawidłowy. To może być trochę tak, jak z ćwiczeniami na siłowni – ćwiczymy długo bez widocznego rezultatu. Dopiero po kilku treningach z trenerem personalnym, zaczynamy widzieć wyraźną różnicę. Podobnie może być ze szczotkowaniem zębów. Póki robimy to intuicyjnie, możemy popełniać błędy i wtedy nawet długie kilkukrotne w ciągu dnia szczotkowanie może nie być skuteczne. Profesjonalny instruktaż, który przeprowadzi wykwalifikowana higienistka stomatologiczna pomoże przeprowadzać codzienne zabiegi stomatologiczne w sposób prawidłowy i skuteczny.
Kolejnymi przyczynami takiej sytuacji mogą być wady zgryzu – stłoczenia zębów powodują, że szczotka do zębów nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków, co powoduje pozostawienie płytki bakteryjnej, która przy sprzyjających warunkach wysyci się solami mineralnymi pochodzącymi ze śliny i zmieni w kamień nazębny.
Źle dobrana szczotka do zębów, a także pasta o niskim współczynniku RDA (współczynnik ścieralności) może przyczyniać się do powstawania kamienia nazębnego, pomimo codziennie przeprowadzanych zabiegów higienicznych.
Nitkowanie zębów, obok szczotkowania, stanowi nieodłączny element codziennej higieny jamy ustnej.
Jeśli policzyć powierzchnie zębów, jest ich pięć:
Szczotka do zębów ma dostęp wyłącznie do trzech (z pięciu) powierzchni zęba – zgryzowej, podniebiennej/językowej oraz policzkowej/wargowej.
Próchnica u osób dorosłych najczęściej rozwija się właśnie na powierzchniach stycznych – najczęściej pomijanych (z uwagi na pomijany etap nitkowania) podczas codziennej higieny.
Na szczęście profesjonalny instruktaż higieny, który może u pacjenta przeprowadzić nasza higienistka – Pani Małgosia – pomoże zrozumieć istotę problemu i rozpocząć prawidłową higienę zarówno w zakresie szczotkowania, jak i nitkowania zębów.

Koferdam jest to guma osłaniająca pole zabiegowe.
Jednym z podstawowych warunków powodzenia leczenia (zarówno założenia zwykłej plomby, jak i leczenia kanałowego, a także wielu zabiegów z zakresu protetyki stomatologicznej) jest zachowanie suchości pola zabiegowego.
Jest kilka metod utrzymania suchości pola zabiegowego, ale najdoskonalszą z nich jest zastosowanie koferdamu. Koferdam to listek gumy (najczęściej zielonej lub niebieskiej) otulający ząb lub grupę zębów podczas zabiegu. Guma rozciągnięta jest na specjalnej ramce, dzięki czemu nie zapada się do środka jamy ustnej.
Poza ochroną przed wilgocią, koferdam zapobiega niebezpiecznemu zjawisku przedostania się małych narzędzi stomatologicznych do przełyku lub układu oddechowego (drobne narzędzia stomatologiczne w środowisku wilgotnym łatwo mogą wypaść z ręki lekarza dentysty i wpaść do gardła). Stanowi to zatem niezastąpiony element ochrony pacjenta.

Korzyści płynące z wykorzystania mikroskopu zabiegowego są ogromne. Nie jest zaskoczeniem, że stomatologia jest dyscypliną zabiegową o bardzo wysokiej precyzji.
Proszę sobie wyobrazić, jak wyglądałaby plomba, która miałaby nieszczelność rzędu 0,25mm? Jakie długoczasowe konsekwencje miałoby zostawienie w zębie zmiany próchnicowej o średnicy 0,5 mm? A jaki los spotka ząb, jeśli w trakcie leczenia endodontycznego pominiemy jeden z kanałów tylko dlatego, że jest tak mały, że nie zobaczymy go gołym okiem?
Z pewnością wykorzystanie mikroskopu zabiegowego zwiększy możliwość dokładniejszego przeprowadzenia zabiegu. Niestety kryje się za tym jedna pułapka – pamiętajmy o tym, że samo posiadanie mikroskopu nie uczyniło jeszcze z nikogo specjalisty.
Praca z mikroskopem nie należy do łatwych umiejętności. Trzeba się tego nauczyć, jednak z całą pewnością nowoczesna stomatologia i mikroskop powinny iść zawsze w parze.
Decydują o tym względy ergonomii nakierowanej na człowieka, rozpatrywanej zarówno z pozycji lekarza, jak i pacjenta. Udowodnione zostało, że pacjent siedzący na fotelu, ma ciało podparte w trzech miejscach, podczas gdy pacjent leżący, podparty jest na fotelu w osiemnastu miejscach, co sprawia, że zabieg stomatologiczny jest dla niego łatwiejszy do zniesienia.
Poza tymi względami, istnieje szereg zabiegów (np. leczenie endodontyczne przy użyciu mikroskopu operacyjnego), które nie byłoby możliwe do przeprowadzenia u pacjenta w pozycji siedzącej.
Państwa bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. W praktyce lekarskiej stomatolog używa różnych leków, różnych rodzajów znieczuleń. W przypadku niektórych chorób układowych wykorzystanie niektórych substancji u danego pacjenta powinno być głębiej rozważone.
Ponadto są schorzenia ogólne (np. choroby stawów, nerek, wsierdzia), które mogą być spowodowane przez choroby toczące się w jamie ustnej. Zdarza się, że u pacjenta istnieje choroba ogólna, która zmusza nas do przeprowadzenia leczenia stomatologicznego (choćby zwykłe usunięcia kamienia nazębnego) w osłonie antybiotykowej. Bez dokładnie zebranego wywiadu (odpowiedzi na pytania zawarte w karcie pacjenta), nie jesteśmy w stanie zapewnić pacjentowi maksimum bezpieczeństwa w zakresie ogólnego stanu zdrowia.
Komputerowa tomografia stożkowa (CBCT) jest wysoce specjalistycznym badaniem rentgenowskim, które wniosło do naszej praktyki stomatologicznej dużo dokładniejszą możliwość diagnozowania chorób zębów. Przewagą CBCT nad konwencjonalnym zdjęciem rentgenowskim jest możliwość obejrzenia zęba w projekcji 3D, co do tej pory było niemożliwe. Jesteśmy w stanie diagnozować ukryte kanały, pęknięcia zębów, obrazować lokalizację złamanych w kanale narzędzi endodontycznych. Badanie CBCT jest dziś nieodzownym badaniem potrzebnym do prawidłowego zaplanowania leczenia implantologicznego. Dzięki możliwości dokładnego zmierzenia miejsca, w które chcemy wszczepić implant, jesteśmy w stanie przewidzieć przebieg zabiegu, a także ustrzec się powikłań śródzabiegowych.
Jeśli świadomie planujesz ciążę, jednym z lekarzy, których powinnaś odwiedzić jest właśnie stomatolog. Powinno się zrobić wszystko, co możliwe, by uniknąć konieczności leczenia stomatologicznego w czasie ciąży. Przed planowaną ciążą powinien być usunięty kamień nazębny oraz wszystkie potencjalne źródła zakażenia tzn. należy wyleczyć zęby z ubytkami próchnicowymi, przeprowadzić konieczne leczenie kanałowe, ewentualnie przeprowadzić powtórnego leczenie endodontyczne, usunąć zęby, których nie da się uratować.
Bardzo ważne jest, żeby przed zajściem w ciążę dobrze przyswoić sobie zasady prawidłowego szczotkowania zębów, aby nie dopuścić do powstania kamienia nazębnego. Kamień nazębny jest jedną z przyczyn niskiej wagi urodzeniowej i przedwczesnych porodów.
Jeśli świadomie planujesz ciążę, jednym z lekarzy, których powinnaś odwiedzić jest właśnie stomatolog. Powinno się zrobić wszystko, co możliwe, by uniknąć konieczności leczenia stomatologicznego w czasie ciąży. Jeśli jednak zdarzyło się, że istnieje potrzeba leczenia kanałowego podczas ciąży, wtedy drugi trymestr jest najbardziej bezpiecznym okresem. Najważniejsza jest walka z bólem. Jeśli jesteś w pierwszym trymestrze, a boli Cię ząb, to oczywiście nie czekaj na rozpoczęcie drugiego trymestru (lub jeśli jesteś w trzecim, to nie czekaj na rozwiązanie). Pamiętaj, że hormony stresu produkowane w czasie, gdy doświadczasz bólu, będą negatywnie wpływać na Twoje dziecko.
Dzisiejsze nowoczesne aparaty rentgenowskie, a także prawidłowo założone podczas ekspozycji fartuchy ochronne, w żaden sposób nie wpływają negatywnie na rozwijające się dziecko. Większość ginekologów i radiologów jest zdania, ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonanie zdjęcia rtg pojedynczego zęba. Niemniej jednak zrozumiemy i uszanujemy decyzję każdej z przyszłych mam, które na wykonanie takiego zdjęcia nie wyrażą zgody. Muszą jednak mieć gwarancję z naszej strony, że pomimo braku zdjęcia rtg dołożymy wszelkich starań, by prawidłowo zdiagnozować problem. Dobrze jednak, gdyby miały również świadomość, że czasem wykonanie zdjęcia pojedynczego zęba będzie „mniejszym złem” i będzie miało na dziecko zdecydowanie mniej negatywnych skutków, niż rozprzestrzeniający się w organizmie przyszłej mamy, trudny do zdiagnozowania, odzębowy stan zapalny.
Tak, na miejscu można zrobić zdjęcie rentgenowskie pojedynczego zęba.
Zabieg usunięcia zęba nikomu miło się nie kojarzy, dlatego ekstrakcję trzeba przeprowadzić najdelikatniej jak to tylko możliwe i to nie tylko ze względu na komfort pacjenta. Równie ważne jest, by miejsce po usuniętym zębie było nienaruszone.
Kluczowym aspektem jest tu ochrona kości-jeśli zabieg usuwania zęba wykonany jest bardzo szybko, bez należytej delikatności, istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia kości, w której osadzony jest ząb. W takiej sytuacji odbudowa brakującego zęba za pomocą implantu staje się bardzo trudna, lub nawet często niemożliwa.
finansowanie usług medycznych
Finansowanie
Raty Na Leczenie
Naszym Pacjentom umożliwiamy także skorzystanie z wygodnego finansowania leczenia stomatologicznego.
